BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Weekendowa wycieczka na Śląsk 

lip 12, 2021 dodane przez PrawdziwiePolskie

Śląsk to postindustrialny region naszego kraju, który pomimo swojej przemysłowej historii nieustannie zaskakuje turystów. Wizytówkę regionu stanowią Katowice. Fascynująca nowoczesna architektura w połączeniu z modernizmem XX w., fantastyczna kuchnia regionalna, a także tereny zielone czynią to miejsce idealnym na weekendowy wyjazd.

Do Katowic najlepiej dostać się pociągiem i zacząć wycieczkę właśnie na Katowickim Dworcu, który został oddany do użytku tuż po modernizacji w 2012 r. Jest jednym 
z największych i najważniejszych tego typu obiektów w Polsce. Za pomocą Kolei Śląskich możemy dojechać również do pozostałych miast województwa śląskiego, takich jak na przykład Chorzów, Gliwice, czy Zabrze.

Zwiedzanie warto zacząć od naładowania baterii w kawiarni „Bez Cukru”. Ale spokojnie! Dla tych, którzy lubią dosłodzić sobie życie, cukru na pewno nie zabraknie Kawiarnia znajduje się zaledwie 3 minuty od dworca.

Lokalne atrakcje kulinarne

Potem można skierować swoje kroki prosto na Katowicki Rynek, który znajduje się 200 m dalej, idąc wzdłuż ulicy 3 Maja. W okresach przedświątecznych organizowane są tam jarmarki, a latem zloty foodtruków. W ciepłe dni możemy w tym miejscu kupić lody rzemieślnicze i zimne napoje na stoiskach gastronomicznych. Niepowtarzalną atmosferę tego miejsca widać szczególnie w letnie wieczory, kiedy to Rynek jest podświetlony kolorowymi światłami a zewsząd słychać gwar tętniącego życia miasta.

Nieopodal rynku przy ul. Staromiejskiej 5 znajduje się restauracja „Tatiana”, serwująca dania kuchni regionalnej. Zjemy tam między innymi fantastyczny tradycyjny żur śląski podany z puree ziemniaczanym, białą kiełbasą, podgrzybkiem i jajkiem na miękko. Nieprzypadkowo restauracja znalazła się na 3. miejscu wśród najchętniej odwiedzanych zgodnie z rankingiem portalu Tripadvisor.com.

Po wizycie na Rynku warto skierować się w stronę tzw. Strefy Kultury, gdzie zobaczyć można Katowicki Spodek, Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kultury, Muzeum Śląskie wraz z wieżą byłego szybu Warszawa II.

Tuż obok ulokowane jest smakowite „Moodro Bistro & Cafe”, które zostało wyróżnione w przewodniku Gault&Millau 2019. W bistro można spróbować przepysznych śniadań oraz cotygodniowych wariacji na temat dań kuchni europejskiej oraz regionalnej.

Śląskie smaki

Niedaleko Muzeum Śląskiego znajduje się również Dolina Trzech Stawów, czyli  park i kompleks rekreacyjno-sportowy. Dolina to tereny zielone, liczące około 65 ha zlokalizowanych w śródmiejskiej dzielnicy Katowic – Muchowcu. Znajdziemy tam między innymi przystań wodną, kąpielisko z plażą, ścieżki rowerowe i rolkowe. Jest to też fantastyczne miejsce organizacji dużych imprez muzycznych. Kultową już lokalizacją wśród mieszkańców pozostają zlokalizowane tam „Sztauwajery”, czyli pop-up bar powstały z inicjatywy organizatorów Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Z pewnością można tam dobrze zjeść i posłuchać muzyki.

Podczas wizyty na Śląsku koniecznie trzeba odwiedzić dzielnicę Nikiszowiec, w której zlokalizowane jest tradycyjne śląskie osiedle robotnicze wzniesione w 1912 r. Będąc w tak klimatycznym miejscu punktem obowiązkowym staje się wizyta w kultowej „Śląskiej Prohibicji”. To restauracja serwująca dania kuchni polskiej oraz śląskiej.

Nieopodal restauracji zlokalizowana jest piekarnio-cukiernia rzemieślnicza „Michalscy” z tradycją od 1990 roku. W piekarni można kupić codziennie wypiekane świeże pieczywo oraz słodkości, które również podawane są w prowadzonej przez Państwa Michalskich „Cafe Byfyj” łączącej kawiarnię, śniadaniowe bistro oraz restaurację. Warto nadmienić, że też wyróżnione w przewodniku Gault&Millau 2019.

Odwiedzając Katowice trudno byłoby nie zawitać do Chorzowa,  w którym zlokalizowany jest Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku tj. Park Śląski, czyli tzw. Zielone Płuca Śląska. W parku znajdziemy między innymi ZOO oraz Planetarium Śląskie, Legendię (byłe Śląskie Wesołe Miasteczko) czy sławną kolejkę linową. Park jest jednym z największych parków miejskich w Europie.

Doskonała baza wypadowa

W samym parku zlokalizowany jest „Browar Regionalny” oraz restauracja „Przystań”, szczególnie polecane wszystkim wielbicielom chmielowo-słodowego trunku. W ofercie znaleźć można między innymi piwo jasne, marcowe, pszeniczne czy miodowe.

W związku z tym, iż wycieczkę najlepiej zaplanować jako co najmniej dwudniową ze względu na mnogość atrakcji, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca noclegowego. Także w Chorzowie znajdziemy perfekcyjną bazę wypadową do dalszego zwiedzania – Hotel Focus Katowic Chorzów ***.

Hotel jest zlokalizowany przy Drogowej Trasie Średnicowej oraz niedaleko Dworca Kolejowego Batory Chorzów, jak i przystanków autobusowych, tramwajowych. Obiekt posiada 137 klimatyzowanych pokoi, lobby bar, restaurację serwującą dania kuchni europejskiej oraz tradycyjne dania śląskie. W menu możemy znaleźć między innymi tradycyjny śląski specjały tj.  śląską roladę w sosie pieczeniowym z domowymi kluskami śląskimi oraz modra kapustą. Dodatkowo, w przypadku podróży samochodem nie trzeba myśleć, gdzie zaparkować swój pojazd, ponieważ hotel posiada duży i przestronny parking. Podczas pobytu można skorzystać z sauny, czy siłowni, a następnie zrelaksować się w hotelowym lobby barze.

Mnogość atrakcji oraz ciekawych wydarzeń czyni Katowice miejscem wartym odwiedzenia. Wskazane propozycje gastronomiczne nie zamykają listy, a jedynie mają na celu zademonstrować bogatą ofertę miasta.