BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Rzeczoznawca majątkowy – kiedy warto się do niego udać?

lis 3, 2020 dodane przez PrawdziwiePolskie

Z usług rzeczoznawcy majątkowego zwykle korzystamy w określonych sytuacjach, w których niezbędny jest operat szacunkowy nieruchomości. Udajemy się do profesjonalisty m.in. wtedy, gdy nieruchomość stanowić ma zabezpieczenie kredytu hipotecznego bądź w przypadku konieczności złożenia go w odpowiedniej instytucji. Ale nie tylko wówczas warto zwrócić się rzeczoznawcy majątkowego. Kiedy jeszcze?

Spory rodzinne

Bardzo często, w przypadku podziału rodzinnego majątku, dochodzi do konfliktu między spadkobiercami. Niekiedy spory znajdują swój finał w sądzie, dlatego, warto wiedzieć, ile wart jest nasz majątek wcześniej i dokładnie przemyśleć jego podział po naszej śmierci. Profesjonalna wycena pozwoli ustalić faktyczną wartość posiadanych nieruchomości, która – nawet jeśli w przyszłości ulegnie zmianie – może być podstawą do poczynienia stosownych ustaleń.

Zakup nieruchomości

Ceny nieruchomości bywają niekiedy zaskakująco niskie. Gdy mimo dobrego stanu i atrakcyjnej lokalizacji, cena wydaje nam się podejrzanie zaniżona, możemy się spodziewać, że kryje się za nią jakiś haczyk, o którym sprzedający niekoniecznie będzie chciał nas poinformować. Oczywiście – możemy na własną rękę zrobić wywiad, sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości czy plany zagospodarowania przestrzennego dla okolicy, w której zlokalizowana jest nieruchomość. Profesjonalny rzeczoznawca majątkowy może nam jednak w tym pomóc i uchronić nas przed podjęciem fatalnej w skutkach decyzji.

Sprzedaż nieruchomości

Tak, jak nietrudno jest paść ofiarą super-okazji, gdy kupujemy mieszkanie, tak równie nietrudno jest niewłaściwie oszacować wartość posiadanej nieruchomości na sprzedaż. Teoretycznie to proste – każdy z nas może skorzystać z internetowych, bezpłatnych narzędzi, które podpowiedzą nam, ile nasz dom, mieszkanie czy działka są warte. W rzeczywistości jednak czynniki, które wpływają na wartość nieruchomości to nie tylko metraż, stan czy lokalizacja – jest ich znacznie więcej! Warto więc udać się do rzeczoznawcy majątkowego, który nie ma do naszej nieruchomości emocjonalnego stosunku i dokona wnikliwej, rzetelnej analizy.

Biznesowe inwestycje

Poszukując nieruchomości pod inwestycję, musimy zachować szczególną ostrożność – zła decyzja może sprawić, że nasz pomysł na biznes spali na panewce. Tym bardziej więc, gdy znajdziemy idealną działkę czy lokal, warto zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego, który nie tylko zna lokalny rynek nieruchomości, ale też uważnie zweryfikuje, z jakimi ryzykami zakup danej nieruchomości się wiąże.

Rzeczoznawca majątkowy to profesjonalista – ekspert, którego pomoc może okazać się istotnym wsparciem w podejmowaniu wszelkich decyzji dotyczących już posiadanych nieruchomości bądź tych, które dopiero zamierzamy nabyć. Skorzystanie z jego usług, w konfrontacji z kosztami, które wskutek złych decyzji możemy ponieść, jest nie tylko niewysokiem, ale też w pełni uzasadnionym wydatkiem.