BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Open source a autorskie rozwiązania – zalety otwartego oprogramowania

lis 16, 2015 dodane przez PrawdziwiePolskie

programowanieWśród programistów i webdeveloperów (twórców stron internetowych) spotkać można trzy podejścia. Część z nich opiera produkty i usługi na autorskich rozwiązaniach. Inni korzystają z kosztownych programów z zamkniętą licencją. Jednak najlepszym i zarazem najtańszym wariantem jest oprogramowanie typu open source. Ma ono wiele zalet, których próżno szukać wśród konkurencyjnych rozwiązań.

Pojęcie Open Source zostało stworzone przez Open Source Initiative. Odnosi się do oprogramowania, którego licencja jest otwarta. Oznacza to, że można z niego dowolnie korzystać, a nawet modyfikować według własnych potrzeb. Na drugim biegunie są autorskie rozwiązania, tworzone przez programistów. Które z nich będzie lepszym wyborem dla Twojej firmy?

Bezpieczeństwo

Do kodu źródłowego oprogramowania Open Source mają dostęp wszyscy programiści. Jeśli dany system jest popularny, jak np. Magento,  Neos czy WordPress nad jego udoskonaleniem pracuje wiele osób. Specjaliści i użytkownicy z całego świata mają szansę sprawdzać dokładnie oprogramowanie i naprawiać ewentualne braki lub błędy. Nie ma to zastosowania do każdego systemu. Nowe, mało znane rozwiązanie nie ma skupionej wokół siebie dużej społeczności. Jednak sprawdzone i cenione mechanizmy są zazwyczaj bardziej niezawodne. Zupełnie inaczej jest z autorskimi rozwiązaniami. Zazwyczaj pracuje nad nimi tylko kilka osób. A rzeczą ludzką jest popełniane błędów. Autorskie rozwiązania, nie wiadomo jak starannie zrobione, nie mają szansy na tak dokładne zbadanie i dopracowanie. Ich rozwój jest też dużo wolniejszy niż w przypadku open source.

Funkcjonalność

Oprogramowanie open source jest rozwijane i testowane przez osoby na całym świecie. Dzięki temu jest nie tylko bardziej niezawodne, ale też bardziej funkcjonalne. Programiści są w stanie przygotować rozszerzenia, które doskonale będą współpracować z danym systemem. Tak jest chociażby w przypadku sklepów internetowych, postawionych na Magento. W zasobach dostępnych jest wiele wtyczek, które pozwalają między innymi na integrację z Allegro, Paczkomatami, Pocztą Polską, Ceneo, a także najpopularniejszymi systemami płatności – PayU, PayPal, Przelewy24 lub Dotpay. Autorskie rozwiązanie wymaga pisania wszystkiego od nowa. To zupełnie niepotrzebna i kosztowna praca.

Niezależność

Załóżmy, że masz stronę internetową, stworzoną na autorskim rozwiązaniu agencji, z którą współpracujesz. Nie dogadujesz się z firmą lub ta upada. Musisz poszukać nowej. Programista siada do strony i rozkłada ręce. Nie wie, kto i jak napisał poszczególne elementy. Poprawienie strony nie ma większego sensu, bo będzie zbyt kosztowne i pracochłonne. Najlepiej postawić od podstaw całkowicie nowy serwis.

strony internetoweOtwarte oprogramowanie eliminuje ten problem. Każdy programista powinien znać najpopularniejsze systemy. A nawet jeśli nie zna, to ma dostęp do bogatej biblioteki, dokumentacji danego rozwiązania, forów internetowych i innych specjalistów z branży. Tak jest chociażby w przypadku Magento do sklepów internetowych lub Neosa, dzięki któremu można stworzyć dowolną stronę internetową. Programista bez problemu znajdzie rozwiązanie dla wielu problemów i rozbuduje system według Twoich potrzeb. Nie zmienia to jednak faktu, że praca z oprogramowanie typu open source wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Niewiele firm jest w stanie dostarczyć gotowe rozwiązania w krótkim okresie czasu i zgodne z najlepszymi praktykami, zgodnymi z zaleceniami twórcy oprogramowania.

Koszty

Jak myślisz, co jest tańsze – pisane od podstaw, autorskie rozwiązanie czy gotowy projekt open source, który wystarczy tylko dostosować do konkretnych wymagań klienta? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Oczywiście nie jest tak, że otwarte oprogramowanie nie niesie ze sobą żadnych kosztów. To w końcu tylko szkielet, na bazie którego tworzymy stronę internetową. Wciąż trzeba zapłacić za pracę grafika i programisty, którzy nadadzą stronie finalny wygląd. Nie do przecenienia są doświadczenie i znajomość oprogramowania.
Nie bez powodu najpopularniejszym systemem do sklepów internetowych jest Magento. Jest on rozwijany już od wielu lat. Uchodzi za bardzo stabilny, bezpieczny i można go niemal dowolnie rozbudowywać. Podobnie jest z TYPO3, na którym zbudowany został Neos. Oba te rozwiązania będą niezawodne, dadzą Ci niezależność i przede wszystkim będą zdecydowanie tańsze od autorskich systemów. Ale tylko pod warunkiem, że pracować będą nad nim odpowiednie, doświadczone osoby.