BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Jak czyścić materac?

Sty 25, 2021 dodane przez PrawdziwiePolskie

Łóżko jest szczególnym miejscem w naszym domu – to w nim śpimy, ale także spędzamy leniwe, weekendowe poranki i spokojne wieczory w towarzystwie dobrej książki i kubka herbaty. To sprawia, że jest szczególnie narażony na zabrudzenia, z którymi nieraz ciężko nam się uporać. Zastanawiacie się, jak wyczyścić materac? Przedstawiamy kilka niezawodnych sposobów.

Regularna pielęgnacja

Aby cieszyć się spokojnym snem, powinniśmy regularnie czyścić nasz materac gorącą parą. Pomoże nam w tym myjka parowa lub odkurzacz, które skutecznie usuwają bakterie, pył czy roztocza. Oprócz wody warto użyć delikatnych detergentów, które są przeznaczone do czyszczenia tkanin obiciowych. To pozwala nam pozbyć się powierzchownych zabrudzeń i odświeżyć materac, dlatego warto to robić przy każdej zmianie pościeli.

Aby dodatkowo zadbać o materac i upewnić się, że jak najdłużej będzie utrzymywał się w dobrym stanie, należy go także regularnie wietrzyć. Jeśli mamy model dwustronny (znajdziemy je, między innymi, w bogatej ofercie H&H Solutions), raz na jakiś czas odwróćmy go na drugą stronę, dzięki czemu pozbędziemy się wilgoci i zapobiegniemy odkształcaniu się materaca w wyniku kontaktu ze stelażem. Dobrym pomysłem jest także zakup pokrowca na materac, który z łatwością będziemy mogli zdjąć i wyprać.

Sposób na plamy

Soda oczyszczona to naturalny i ekologiczny środek, dzięki któremu z łatwością wyczyścimy nasz materac. Używając sody na sucho, odświeżymy go, natomiast gdy musimy poradzić sobie z uporczywą plamą, wyczyśćmy go na mokro.
Jak odświeżyć materac sodą? Przyda nam się do tego kuchenne sitko o drobnych oczkach. Dzięki niemu z łatwością równomiernie rozprowadzimy warstwę sody na naszym materacu. Odczekajmy minimum dwadzieścia minut, a następnie dokładnie ją odkurzmy. Soda neutralizuje nieprzyjemne zapachy i pochłania wilgoć, dlatego dzięki niej nasz materac będzie jak nowy.

Aby usunąć plamy, wyczyśćmy materac na mokro. Wystarczy wymieszać sodę z niewielką ilością wody. Powstałą pastę należy nałożyć na zabrudzone miejsce i odczekać około trzydziestu minut, a następnie zetrzeć ją wilgotnym ręcznikiem lub gąbką.
Dobrym sposobem jest także dodanie do sody kilku kropel ulubionego olejku, na przykład herbacianego, dzięki czemu nasze łóżko będzie pięknie pachnieć.

Naturalne sposoby czyszczenia materaca

Jeśli nie mamy w domu sody, możemy wyczyścić materac dzięki… cytrynie. To kolejny sprawdzony, a przede wszystkim naturalny sposób, który pomoże nam wywabić plamę. Wymieszajmy wodę z sokiem z cytryny w proporcji 2:1. Po nałożeniu roztworu na zabrudzenie odczekajmy kilkanaście minut, zanim zetrzemy go na mokro. Aby mieć pewność, że skutecznie wyczyścimy materac, możemy dodatkowo poszorować plamę szczotką. W ten sposób przygotujemy domowy, ale wciąż bardzo skuteczny odplamiacz enzymatyczny.

W czyszczeniu materaca pomoże nam także zwykła sól– posypmy plamę solą, a po kilku minutach przepłuczmy ją bardzo zimną wodą. Ta pomoże nam zredukować i osłabić plamy, dzięki czemu łatwiej je usuniemy.

Pamiętajmy, że inwestycja w dobrej jakości materac i regularne czyszczenie go jest wyjątkowo ważne – w ten sposób zapewniamy sobie zdrowy, spokojny i higieniczny sen.